Ga direct naar de inhoud

World Fair Trade Organization

Cotton Made in Africa logo

Laatste screening: oktober 2025

World Fair Trade Organization is een organisatie die keurmerken uitgeeft voor onder andere kleding, gebaseerd op 10 fair trade-principes. Dit keurmerk staat los van Fairtrade International, dat ook keurmerken beheert.

Thema's

De milieueisen van World Fair Trade Organization richten zich op de productie van grondstoffen, draden en stoffen, en de recyclebaarheid van het eindproduct. Er zijn geen eisen voor het maken van de kleding. De eisen zijn redelijk vrijblijvend.

Grondstoffen: Het gebruik van regenwater en hernieuwbare energie wordt gestimuleerd. Er moet rekening gehouden worden met het tegengaan van klimaatverandering. De hoeveelheid afval moet verminderd worden en plastic mag niet op land of water gedumpt worden. Er moet gestreefd worden naar zoveel mogelijk fair trade-ketens, en waar mogelijk moet gerecycled materiaal worden gebruikt.

Er zijn geen eisen voor het beperken van schadelijke stoffen en behoud van biodiversiteit.

Draden en stoffen: De eisen zijn vergelijkbaar met die voor de grondstoffenfase.

Kleding maken: Het keurmerk stelt geen eisen aan deze fase.

Gebruik: Er moet aandacht zijn voor het verbeteren van de recyclebaarheid van het eindproduct. Niet-recyclebaar plastic moet worden geminimaliseerd.

Het keurmerk stelt geen dierenwelzijnseisen.

Het keurmerk stelt eisen op het gebied van mens en werk aan alle relevantie fasen in de textielketen: van grondstofproductie tot het maken van de kleding.

Er moet een inschatting gemaakt worden van het leefbaar loon, en er wordt in ieder geval een minimumloon betaald. Binnen de keten moet een eerlijke verdeling van inkomsten worden nagestreefd. Er moet een plan zijn om toe te werken naar een leefbaar loon en eerlijke prijzen voor leveranciers. Dwangarbeid en kinderarbeid zijn niet toegestaan. Er zijn eisen rondom gezonde en veilige werkomgeving, werktijden, discriminatie, onderwijs en vereniging in vakbonden. Er wordt gestimuleerd om zoveel mogelijk te werken met mensen met een achterstand. Er is aandacht voor lokale vaardigheden en ambacht. Het wordt gestimuleerd om vaste handelsrelaties op te bouwen, en bij te dragen aan het voorkomen van geweld tegen vrouwen in de lokale gemeenschap.

De controle is deels gebaseerd op zelfevaluatie en deels op audits door onafhankelijke partijen die aangesloten zijn bij WFTO.

Website World Fair Trade Organization(externe link)